شرکت فراساز

برج نوری (دکل روشنایی)

شرکت فراساز یکی از اولین تولید کنندگان دکل روشنایی یا برج نوری در کشور می باشد که نمونه سازه های فراساز را به طور عمده در فرودگاه ها، ایستگاه های راه آهن، استادیوم ها ، اتوبان ها ، بنادر و دیگر اماکن می توان مشاهده نمود. فراساز ابداع کننده دکل روشنایی با سبد متحرک می باشد و برج های نوری را به ارتفاع 12 الی 45 متر تولید می نماید. در این مقاله قصد داریم مهمترین ویژگی ها، انواع محصولات و کاربردهای مربوط را برایتان توضیح و شرح دهیم. برج نوری با پایه‌های بلند در محوطه‌های باز و غیر قابل دسترس به منظور تامین روشنایی و نورپردازی شهری در ارتفاعات بالا کاربرد دارد. این محصول دارای انواع مختلف با مشخصات فنی متنوع است که ارتفاع برج روشنایی بسته به نوع کاربری متغیر است. سازه آهنی این برج‌ها یک استوانه مقاوم چند وجهی است که جهت ایجاد روشنایی مناسب برای فضاهای پر مساحت مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مطلب قصد داریم درباره مشخصات فنی و کاربردهای انواع برج‌های نوری اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. در صورت نیاز به خرید این نوع تجهیزات نورپردازی این مطالب را حتما تا انتها مطالعه کنید.

انواع برج‌های نوری

بسیاری از شهرهای بزرگ به منظور زیباسازی منظر شهری و ایجاد روشنایی در طول شب، از انواع تجهیزات نوری استفاده می‌کنند. یکی از این تجهیزات نورپردازی، برج یا دکل روشنایی است که به سه دسته اصلی سبد ثابت، سبد متحرک و سیار با قابلیت جابه‌جایی تقسیم‌بندی می‌شوند که هر کدام کاربردهای مخصوص به خود را دارند.

برج نوری با سبد ثابت

برج نور با سبد (هد- تاج) ثابت، یک سازه فلزی است که قابلیت جا‌به‌جایی در محل نصب را ندارد. این نوع برج روشنایی در دو مدل بدون نردبان و با نردبان ساخته می‌شود که معمولا جهت ایجاد روشنایی در ارتفاعات پایین‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. وجود نردبان با حفاظ ایمنی باعث می‌شود که عملیات تعمیر و نگهداری بدون نیاز به بالابر و جرثقیل انجام شود. این نوع برج نوری با سبد ثابت اغلب در مکان‌هایی مانند معابر، محوطه کارگاه‌ها، پارکینگ‌های فاقد سقف، ورودی هتل‌ها و غیره که  به وسعت نور کمتری نیاز است، نصب می‌شود.

برج روشنایی با سبد متحرک

برج روشنایی با سبد متحرک یکی دیگر از انواع پرکاربرد برج‌های نوری است که استفاده از آنها در کشور ما بسیار رایج است. طراحی مدل سبد متحرک مدرن‌تر است و در دو نوع دستی با وینچ و هندل و موتور برقی گیربکسی در بازار موجود است. در این نوع محصولات نورپردازی، قسمت تاج برج روشنایی و قاب پروژکتورها، توانایی حرکت در محور عمودی در دو جهت بالا و پایین را دارند. برج‌های روشنایی با سبد متحرک اغلب در ارتفاعات بالا کاربرد داشته و قابلیت نوردهی در سطح وسیعی را دارند.

برج روشنایی سیار و قابل حمل

برج روشنایی سیار با ویژگی منحصر به‌ فرد قابلیت جابه‌جایی، اغلب در محوطه‌هایی که نیاز به ایجاد روشنایی موقتی و فوری دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. نمونه این برج‌های روشنایی سیار که ارتفاع آنها از 9 متر بالاتر نمی‌رود را در پروژه‌های سینمایی، کارگا‌ه‌های ساختمانی، عملیات تعمیرات در شب، امدادرسانی به مصدومان ناشی از سیل، زلزله و غیره مشاهده کرده‌اید.

این نوشته را از دست ندهید »» آشنایی با انواع دکل مخابراتی 

کاربرد دکل روشنایی

کاربرد برج نوری

دکل روشنایی مرتفع در صنعت نورپردازی کاربردهای متنوعی دارد و اهمیت نصب و اجرای آن زمانی مشخص می‌شود که برای اجرای یک پروژه بزرگ و طولانی مدت نیاز به نور مناسب خواهید داشت. این برج‌های نوری علاوه بر تامین روشنایی بسیار مناسب، امنیت محیط مورد نظر را در طول شب فراهم می‌کنند.

از کاربردهای برج روشنایی می‌توان به ایجاد روشنایی در محوطه‌های بزرگ مانند پارک‌ها، تفرجگاه‌ها، پارکینگ‌های سرباز و بزرگ، میادین اصلی شهرها، خیابان‌ها، پل‌ها، محوطه فرودگاه‌ها، استادیوم‌های ورزشی، محوطه بیمارستان‌ها، پادگان‌ها،کارخانه‌ها، سایت‌های صنعتی و نظامی و کارگاه‌های ساخت و ساز اشاره کرد.

مشخصات فنی دکل روشنایی

هنگام خرید و انتخاب یک برج نوری مناسب حتما باید مشخصات فنی آنها را از نظر میزان روشنایی، میزان ارتفاع، زاویه نصب، تعداد و نوع پروژکتور، ابعاد و وزن پروژکتور و همچنین مکانیزم عملکرد و نوع کاربری آنها با یکدیگر مقایسه کنید. نوع ورق استفاده شده در تمام دکل‌های روشنایی از جنس ورق گالوانیزه با بدنه چند وجهی با تجهیزات فلزی است که مقاومت بسیار بالایی در برابر زنگ‌زدگی دارند.

یکی از مشخصات فنی تاثیرگذار و مهم در انتخاب یک برج روشنایی مناسب مربوط به ارتفاع آنها می‌شود. برج‌های نوری با ارتفاع 6 متری، 9 متری، 12 متری، 24 متری و 21 متری از پرطرفدارترین این سازه‌های فلزی هستند که در ادامه به تشریح مشخصات فنی هر یک از این محصولات خواهیم پرداخت.

مشخصات فنی برج نوری 6 متری

دکل روشنایی 6 متری از کوچکترین انواع برج‌های نوری است که ارتفاع 6 متر دارد. از دیگر مشخصات فنی دکل روشنایی 6 متری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مشخصات فنی برج 9 متری

این نوع برج روشنایی در ارتفاع 9 متری در دو قطعه 6 و 3 متری تولید و ساخته می‌شود. از دیگر مشخصات فنی برج 9 متری می‌توان به نکات زیر اشاره کرد:

مشخصات فنی برج 12 متری

برج نوری 12 متری یک سازه آهنی چند وجهی بسیار مرتفع است که از پوشش گالوانیزه گرم و موتور گیربکسی در دو قطعه 6 متری ساخته شده است. از مشخصات فنی دیگر آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مشخصات فنی برج 21 متری

برج روشنایی‌ 21 متری، طراحی 12 وجهی دارد. قطعات این سازه‌ نیز شامل چهار تکه 6 متری است که ضخامت ورق بدنه آنها بین 3 تا 4 میلی‌متر است.

مشخصات فنی برج نوری 24 متری

برج روشنایی 24 متری در چهار قطعه 6 متری تولید و عرضه می‌شود که ابعاد بیس پلیت، فونداسیون، ضخامت ورق‌ها، قطر پایین و بالای این محصول در هنگام طراحی تعیین می‌شوند. از مشخصات فنی آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مقاله پیشنهادی »» دکل برق 

قطعات تشکیل دهنده برج نوری

از مهم‌ترین قطعات تشکیل دهنده برج نوری می‌توان به بخش بالایی سازه و قسمت سبد برج اشاره کرد که پروژکتورها روی آن نصب می‌شوند. البته قسمت پایین برج که بخش مکانیکی یا الکترونیکی سازه روی آن نصب می‌شود نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این دو بخش باعث به حرکت درآمدن سبد برج به صورت عمودی و در جهت بالا و پایین می‌شوند. از دیگر قطعات این سازه فلزی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پروژه‌های مربوط به طراحی تا نصب برج های نوری

 افتخار همکاری و احداث سازه ها در سراسر ایران و استان های مختلف در شرکت ما قابل مشاهده است. به طور دقیق در این قسمت به برخی از پروژه های انجام شده مربوط به این نوع برج ها را با در نظر گرفتن شهر مربوطه برایتان لیست کرده ایم. تعدادی از آنها به شرح زیر است:

برای بررسی دقیق تر و مشاهده 476 پروژه انجام شده مربوط به این دکل ها در سایزهای مختلف می توانید فایل کاتالوگی که در زیر قرار داده شده است را مشاهده فرمایید.

گالری تصاویر دکل های روشنایی فراساز

کاتالوگ برج نوری

اطلاعات مربوط به تمامی پروژه ها، توضیح کوتاه درباره فراساز و گواهینامه ها ومدارک ما را در کاتالوگ برج نوری زیر مشاهده فرمایید. و سوالات خود را در بخش نظرات یا تماس از ما بپرسید

دانلود کاتالوگ برج روشنایی

کلام آخر

برج نوری یکی از سازه‌های فلزی پرکاربردی است که صنعت نورپردازی و زیباسازی شهری را متحول کرده است. این دکل‌های روشنایی به خوبی می‌توانند نور مورد نیاز در طول شب را در جاده‌ها و اتوبان‌ها، محوطه باز فرودگاه‌ها، پارکینگ‌ها، پالایشگاه‌ها، کارخانه‌ها، کارگاه‌ها، بیمارستان‌ها و مراکز‌ درمانی، ورزشگاه‌ها و استادیوم‌ها و غیره فراهم کنند. بنابراین شما می‌توانید متناسب با نوع کاربری و میزان روشنایی مورد نیاز، یکی از انواع برج‌های نوری را نصب و اجرا کنید.

خروج از نسخه موبایل