شرکت فراساز

آبکاری گالوانیزه چیست؟ آنچه باید از آن بدانید

خوردگی فلزات که در نتیجه شرایط آب و هوایی رخ می­دهد یک تخریب شیمیایی است. مواد آهنی و فولادی که  تحت تاثیر شرایط جوی مختلف قرار می­گیرند، خواص فیزیکی، شیمیایی، الکتریکی و غیره خود را از دست داده  و اکسید می شود.  بنابراین اکسید فلزات که در اثر این خوردگی ایجاد می­شود نه تنها یک نقص ظاهری است، بلکه یک واکنش شیمیایی است که فلز را خورده و طول عمر آن را کاهش داده و به اصطلاح دچار زنگ زدگی می شود.  موثرترین، مقرون به صرفه ترین و قطعی ترین راه حل برای محافظت سطوح فولادی در برابر تماس با جو، پوشش سطحی آنها با استفاده از روش گالوانیزه گرم  بوده که به آبکاری گالوانیزه معروف است. برای آگاهی بیشتر در مورد این روش در ادامه  با ما همراه باشید.

آبکاری گالوانیزه چیست؟

مواد آهنی و فولادی تحت تاثیر محیط و شرایط آب و هوایی با از دست دادن خواص فیزیکی و شیمیایی خود در طول زمان خورده می­شوند. اکسید جزء جدایی ناپذیر فولاد است.  برای جلوگیری از اکسید شدن  و خوردگی فلز در طول زمان روش های پوشش دهی زیادی وجود دارد که طولانی ترین و ماندگارترین روش آبکاری گالوانیزه است. این روش فرآیند فرو بردن فولاد در حوضچه ای از روی مذاب است که یک پوشش آلیاژی را تشکیل می­دهد به طوری که محافظت عالی از فولاد را فراهم می­کند.

بنابراین گالوانیزه گرم ، غوطه­ ور کردن محصولات فولادی ساخته شده مانند براکت­ ها، سازه ­های فولادی، پروفیل­ های فولادی و لوله ­های فولادی در مذاب فلز روی است. در این روش لایه های آلیاژ  روی و آهن در اثر واکنش متالورژیکی بین آهن و روی تشکیل می­شود و پوششی مقاوم ایجاد می­کند به طوری که عمر فلزات بدون تعمیر و نگهداری بیش از 50 سال افزایش خواهد یافت.

فرایند آبکاری گالوانیزه

فرآیند آبکاری گالوانیزه گرم

در این روش قبل از فرو بردن مواد فلزی در حوضچه روی مذاب 450-500 درجه باید مواد شیمیایی آلاینده سطح مانند روغن، زنگ زدگی و گریس را از مواد فلزی پاک کنید. برای این کار یک فرآیند تمیز کردن سطح  وجود دارد. این فرآیند در ادامه به طور مفصل توضیح داده می­شود:

قبل از فرآیند گالوانیزه کردن، روغن، زنگ زدگی و کثیفی موادی که بر سطح آهن و فولاد می‌آیند را با یک فرآیند شیمیایی باید تمیز شود. در این فرآیند ابتدا روغن‌های معدنی را توسط یک ماده شیمیایی که به آن چربی‌زدا می گویند، تمیز می­شوند.

در مرحله بعد ماده اسیدی اضافه می­شود و مواد اکسید و رسوب روی  سطح فلز حذف شده و سطحی مناسب برای گالوانیزه شدن به دست می­آید.

در این مرحله  ماده شیمیایی برای کاهش اسیدیته حمام با آب شسته می­شود.

در این بخش از فرآیند، قبل از فرو بردن مواد در حمام گالوانیزه گرم، یک فرآیند پوشش اولیه سطح انجام می‌شود تا به مواد اجازه دهد تا به راحتی و سریع‌تر از نظر شیمیایی با روی تعامل کنند.

پس از خارج شدن مواد از حمام پوشش اولیه و قبل از غوطه ور شدن در کوره گالوانیزه باید خشک شود.

در فرآیند گالوانیزه فلز در یک استخر پر از روی مذاب در دمای تقریبا 450 درجه غوطه ور می­شود. هنگامی که ماده وارد استخر شد، ترکیبات شیمیایی خاصی بین روی مذاب و مواد آهن/فولاد ایجاد می شود. این لایه ها  که لایه های آلیاژی روی آهن هستند عمر فلزات در برابر اکسیداسیون را افزایش می­دهند.

با توجه به نوع و ضخامت مواد، پس از فرآیند گالوانیزه، مواد با غوطه ور شدن در آب در استخر خنک کننده خنک می شوند تا سرعت جریان کار افزایش یابد.

مرحله کنترل کیفیت ضخامت پوشش سطح فرآیند را تکمیل می­کند تا از مطابقت با مشخصات اطمینان حاصل شود. همچنین از نشانگرهای الکترونیکی برای دادن مقادیر اندازه­گیری سریع و دقیق پوشش استفاده می­شود.

آیا گالوانیزاسیون ضد زنگ است؟

گالوانیزه یک پوشش روی است که بر روی فولاد اعمال می­شود، که می­تواند از زنگ زدگی و خوردگی بسیار طولانی از سطح فلز جلوگیری کرده و عملکرد ضد خوردگی را برای بیش از 50 سال فراهم کند. با این حال به طور اجتناب ناپذیری خوردگی رخ می­دهد. زیرا اکسیژن به سطح فلز حمله می­کند. هر چند فلزات به کندی زنگ می­زنند اما تحت شرایط خاصی با سرعت بیشتری تجزیه می­شود، که شامل موارد زیر است:

بنابراین می توان گفت که فولادی که آبکاری گالوانیزه بر سطح آن شده،  ضد زنگ است زیرا بسیار کند زنگ می زند.

مزایای گالوانیزه گرم

آبکاری گالوانیزه به طور گسترده در صنایع ساخت و ساز، عمرانی، صنعتی،کشاورزی استفاده می شود. استفاده از گالوانیزاسیون مقاومت در برابر خوردگی فلزات را افزایش می دهد. هزینه گالوانیزه گرم بسیار کمتر از رنگ آمیزی یا پوشش پودری است. علاوه بر این،بیش از یک قرن است که در سرتاسر جهان این نوع پوششدهی مورد استفاده قرار گرفته است زیرا عمر طولانی و حفاظت در برابر خوردگی بالایی  دارد و آلودگی زیست محیطی کمتری ایجاد می کند. فراساز با بیش از 40 سال سابقه، درارای بزرگترین وان آبکاری گالوانیزه گرم اصفهان است.

جمع بندی

پوشش گالوانیزه گرم روی فولاد اعمال می­شود تا عملکرد ضد خوردگی فولاد را بهبود بخشد و زمان اکسیدشدن و زنگ زدن آن را بسیار طولانی خواهد کرد. دلیل ماندگاری فولاد با طی کردن مراحل آبکاری گالوانیزه این است که روی به خوبی به فولاد می­چسبد و از رسیدن اکسیژن و آب به فولاد جلوگیری می­کند. فرآیندی که برای انجام آبکاری انجام می­شود موجب استفاده طولانی مدت فلزات را در فضای باز فراهم کرده به طوری که اگر فلزات در شرایط مناسب نگهداری شوند از 34 تا 170 سال از خوردگی و اکسیدشدن محافظت می شوند. برای اطلاعات بیشتر و پیگیری قیمت با شماره ی زیر تماس بگیرید.

021-44604000

خروج از نسخه موبایل