تاریخچه گروه فراساز

در سالهای اولیه پس از انقلاب اسلامی و در فضای پرشور و امید آن دوران شرکت فراساز با ابتکار دو دوست جوان در سال 1359 تاسیس شد. این دو محمد باقر نقشینه و محمد بیژن بودندکه به اتفاق منوچهر قاضی وکیلی سنگ بنای شرکتی را گذاشتند که به تدریج تبدیل به گروه صنعتی فعال و مشهوری به نام فراساز شد.

پس از مدتی دو برادر بزرگتر آقای محمد باقر نقشینه، یعنی آقایان محمد جواد نقشینه و محمد جعفر نقشینه نیز به این جمع پیوستند و آقای محمد بیژن بعلت مشکلاتی از این جمع جدا شد و شرکت با شراکت سه برادر نقشینه و داماد ایشان، آقای منوچهر قاضی وکیلی به فعالیت های خود ادامه داد.

 

   

 

از مشخصات جالب اعضا تخصص آنها در امور مختلف بود که هر شرکتی جهت پیشرفت و موفقیت بخصوص در دوران پر فراز و نشیب اقتصادی بدان محتاج است.

1 – محمد جعفر نقشینه آشنا به امور مالی بود و تبحر خاصی در امور اداری، سازماندهی و مدیریت کارخانه داشت.

2 – محمد جواد نقشینه متخصص و مبتکر در امور مالی بود، عامل مهمی که در گسترش و توسعه گروه و توانایی مقابله با بحرانها خود را نمایان ساخت.

3- محمد باقر نقشینه متخصص در امور مهندسی و فنی که در طرح و حل مسائل تکنیکی و اجرائی و عملی نمودن طرحها به روش مهندسی و مدرن تبحر خاصی از خودشان داد.

4 – منوچهر قاضی وکیلی که در کنترل مسائل مالی شرکت و ایجاد هماهنگی در امور نقدینگی و اعتباری گروه را یاری نمود.

پس از گذشت مدت کوتاهی از فعالیت شرکت فراساز و آشنایی با نیاز بازار، شرکاء توجه خود را به امر تولید سازه های فلزی معطوف نمودند و پس از انجام چند پروژه که تولید مستقیم سازه آن را نیز به عهده گرفته بودند مصمم به تاسیس کارخانه تولیدات سازه های فلزی شدند. بنابراین در سال 1362 شرکت صنعتی فراساز تاسیس گردید که تولیدات اولیه آن در کارگاهی در رباط کریم انجام می پذیرفت و در نهایت با کوشش فراوان کارخانه صنعتی فراساز در مورچه خورت اصفهان تاسیس و مشغول بکار شد. این کارخانه در دوران پر بحران جنگ ایران و عراق مشغول تولیدات گسترده سالن های صنعتی به سفارش مشتریان خصوصی و دولتی در سطح کشور بود و در سالهای پایان جنگ همچون دیگر سالنهای صنعتی در تولید سازه های مورد نیاز جهاد خودکفایی ارتش فعالیت گسترده ای را به ثمر رساند. پس از پایان جنگ با توجه به شرایط بازار و تعدد رقبای جدید در این زمینه توجه خود را بتدریج به تولید دکلهای انتقال نیرو در صنعت برق معطوف نمود.

در سالهای اولیه پس از جنگ با توجه شکوفایی اقتصادی بوجود آمده فعالیت های خود را افزایش داد و دو پروژه مدرن سالن تولید فرآورده های شیمیایی نسوز اصفهان و سالنهای تعمیرات و نگهداری کانتینر کشتیرانی را با موفقیت به پایان رسانید.

تاکنون فراساز در اجرای پروژه های متعدد خصوصی و دولتی توانائیهای مدیریتی، مهندسی و تولیدی خود را بروز داده بود و اجرای انواع پروژه های صنعتی در صنایع مختلف در بخش خصوصی و قراردادهای متعدد و متنوع دولتی را با موفقیت به پایان رسانده بود.

در این زمان که مقارن با نقطه عطفی در توسعه شرکت فراساز می باشد شرکت توجه کلی خود را به تولید انواع دکل های فلزی در شاخه های ذیل معطوف نمود.

در یک شاخه نسبت به تولید دکلهای انتقال نیرو به صورت متمرکز اقدام نمود.

در شاخه دیگر به تولید دکل های روشنایی (تلسکوپی) با سبد های متحرک روی آورد.

در هر دو زمینه می بایست با مسائل فنی و مهندسی جدید روبرو و توانائیهای خود را با آن منطبق می ساخت، در این اثناء شاخه جدید طراحی و تولید دکلهای مخابراتی (جهت مخابرات ایران و صدا وسیما) نیز در برنامه های توسعه این شرکت قرار گرفت.

این گستردگی تولیدات و و مشتریان، شرکاء را ناگزیر به تخصصی نمودن وظایف و گسترش سازمان نمود.

همچنان که اشاره شد یکی از نوآوری های گروه فراساز تولید دکلهای روشنایی تلسکوپی روشنایی با سبد متحرک برای اولین بار در ایران بود. فراساز موفق به انعقاد قرارداد های گسترده ای شد که در این میان توجه شرکت به تامین پروژکتورهای مورد نیاز پروژه ها جلب شد.

در آن زمان اینگونه پروژکتورها در کشور تولید نمی شد و شرکت با درایت و شجاعت مدیرانش قدم در تولید آنها گذاشت و پس از حل مسائل مختلف تکنیکی و فنی آن پروژه را با موفقیت به پایان رساند. این امر سبب شد که مدیران در سال 71 نسبت به تاسیس شرکت فرانورافشان که تخصص آن در ساخت پروژکتورهای روشنایی و اجرای پروژه های روشنایی بود اقدام کنند.

در نهایت کارخانه این شرکت فرانورافشان بصورت مستقل در ماهدشت کرج در سال 1374شروع بکار کرد.

 

از زمانی که شرکت فراساز به تولید دکلهای انتقال نیرو پرداخت با مسائل متنوع و جدید روبرو گردید. یکی از این مسائل تاسیس ایستگاه تست دکل مستقل بود و در نهایت در ابتدا تصمیم بر آن شد که مرکزی جهت تحقیقات و آزمایش دکلهای انتقال نیرو تاسیس گردد تا در آن هم دکلهای انتقال نیرو طراحی و تست شوند و هم گروهی از جوانان با استعداد در دانشگاه انتقال نیرو به منظور آشنایی با طراحی اجرای خطوط انتقال نیرو (که خلاء آن در صنعت انتقال نیرو حس میشد) آموزش ببینند.

با این مقدمات شرکت نیروفران در سال 1374 کارخانه نیروفران در شهرک ماهدشت در نزدیکی کرج تاسیس شد. هرچند بدلیل عدم صدور مجوز توسط وزارت علوم، تاسیس مرکز تحقیقات و دانشگاه نیروفران منتفی گردید ولی کار با تاسیس مرکز تحقیقات دکل که توانایی تولید دکل در سالنهای تولیدی را نیز داشت ادامه پیدا کرد.

در این زمان با گسترش سفارشات مخابراتی گروه تصمیم گرفت که دکلهای مخابراتی را عمدتا در نیروفران تولید کند و با گسترش کارخانه صنعتی فراساز تاسیس ایستگاه تست دکل به آنجا موکول گردید.

یکی از مراحل تولید دکلهای انتقال نیرو عملیات گالوانیزه گرم بر روی قطعات فلزی است بنابراین شرکت صنعتی فراساز در سال 1373 برای تکمیل خط تولید خود و ارائه خدمات گالوانیزه به سایر شرکتها اقدام به تاسیس سالن گالوانیزه گرم نمود که با بالاترین کیفیت محصول نهایی را گالوانیزه میکرد.

مهمترین عامل موثر در موفقیت عملیات گالوانیزه، تامین فلز روی مورد نیاز با کیفیت مطلوب است. این وابستگی شدید باعث تاسیس یکی دیگر از شرکت های گروه یعنی شرکت کاوشکار معدن شد.

این شرکت با مطالعات اولیه فنی و مالی طولانی در سال1374 تاسیس و کارخانه آن پس از طی فرایندی در سال 1380 در منطقه لیای قزوین به بهره برداری رسید.